Congratulations to our 5 Terafinalists – Seha Konara, Jonathan Britnell, Sophie Rees, Lilya Stewart and Thomas Finn….and to the many more who qualified for the Challengers. Good luck in the next stage.
Those scoring 3.5 points or more at the Megafinals in the Spring qualified for the third stage of the challenge – the regional Gigafinals.
This year there is a choice of 4 Gigafinals, all taking place between June and July. The format is similar to the Megafinals, but in a change of rules this season, only the first placed player in each age group qualifies for the National Terafinal in September. Those coming 2nd or 3rd in their age group, or scoring 4 points or more, qualify for the Challengers tournament in August.
Of the 177 Sussex players who qualified, over 160 attended one of the Gigafinals, with 43 making it through to the Challengers and 4 to the final stage the Terafinal.
On the Sunday of the Southern Gigafinal at Sandown Park GM Viktor Bologan presented the prizes.
Results Summary
Southern Gigafinal, Sandown Park- 20th/21st July 2019 | |||
Under 7 Boys | Theo Field | 4 | Challengers |
Under 7 Girls | Seha Konara | 6 (Ultima) | Terafinal |
Avyanna Singh | 4 (3rd) | Challengers | |
Under 8 Boys ‘A’ | Aran Skelton | 4 | Challengers |
Under 8 Boys ‘B’ | Nayan Keats Rastogi | 4 | Challengers |
Kaysan Salajee | 4 | Challengers | |
Under 9 Boys ‘A’ | Charlie Wannasin Bell | 4 | Challengers |
Under 9 Boys ‘B’ | Austin Mitchell | 5 | Challengers |
Under 9 Girls | Amelie Rees | 4½ (2nd=) | Challengers |
Wenxuan Yang | 4½ (2nd=) | Challengers | |
Ann Tagg | 4 | Challengers | |
Under 10 Boys ‘A’ | Kit Blades | 4 | Challengers |
Hugo Ullmann | 4 | Challengers | |
Under 10 Boys ‘B’ | Oliver Stockham | 4½ | Challengers |
Toby Appleton | 4 | Challengers | |
James Bashford | 4 | Challengers | |
Under 10 Girls | Lucy Lai | 4 | Challengers |
Under 11 Boys ‘A’ | Lachlan Stewart | 5 (3rd) | Challengers |
Rafe Chapman | 4 | Challengers | |
Willem Van Der Werff | 4 | Challengers | |
Under 11 Boys ‘B’ | Charles Godwin | 4½ | Challengers |
Louis Buckland | 4 | Challengers | |
James Robertson | 4 | Challengers | |
Under 11 Girls | Elena Currah | 4½ | Challengers |
Darcey Walker-Lee | 4 | Challengers | |
Under 12 Boys | Ben Crosby | 4½ | Challengers |
Solomon Mitchell | 4 | Challengers | |
Ayden Salajee | 4 | Challengers | |
Jacob Wynn | 4 | Challengers | |
Under 12 Girls | Sophie Rees | 4 (2nd on tie-break) | Terafinal |
Maya McMahon | 3 (3rd) | Challengers | |
Under 13 Boys | Henry Adams | 4 | Challengers |
Leo Yu | 4 | Challengers | |
Under 13 Girls | Elizabeth Finn | 3 (2nd) | Challengers |
Under 14 Boys | Jonathan Britnell | 5 (Ultimo) | Terafinal |
Max Wilton | 4½ (2nd) | Challengers | |
Edward Gray | 4 (3rd=) | Challengers | |
Under 17 Girls | Lilya Stewart | 3½ (Ultima) | Terafinal |
Under 18 Boys | Thomas Finn | 3½ (Ultimo) | Terafinal |
London Gigafinal, Twickenham – 29th/30th June 2019 | |||
Under 8 Girls | Emily Ashcroft | 4 | Challengers |
Under 9 Boys ‘B’ | Thomas Irani | 5 | Challengers |
Under 11 Boys ‘A’ | Paul MacCarthy | 4 | Challengers |
Under 11 Boys ‘B’ | Timmy Hedger | 5 (2nd) | Challengers |
Abhi Jadav | 4½ (3rd=) | Challengers | |
Under 14 | Alec Hedger | 4½ (3rd) | Challengers |
Under 16 | Max Bennett | 4 | Challengers |
Midlands Gigafinal, Solihull – 6th/7th July 2019 | |||
Under 10 Boys ‘A’ | Adam Rafael Holmes | 4 | Challengers |
Under 14 Girls | Polina Shchepinova | 3½ (3rd=) | Challengers |