Sussex Under-11 Team

National Final, Saturday 21st April, Solihull

After a very good start our U11 team finish safely mid-table…more soon

The Team:

Matthew Armstrong, Joshua Bee, Rafe Chapman, Stevie Clark, Ben Crosby, Peter Crosby, Elena Currah, Charlie Godwin, Javier Gomez, Timmy Hedger, Abhi Jadav, Laurie Kendall, Arjun Kolani, Theo Lawson, Joseph Leake, Paul MacCarthy, Nicky Magrin, Maya McMahon, Solomon Mitchell, Amelie Rees, Sophie Rees, James Robertson, Ayden Salajee, Lachlan Stewart, Jacob Wynn 

  Round 1 Round 2 Round 3 Total
Kent  15½  15  17½ 48
Richmond  16½  15  16½ 48
Cambridgeshire  14½  12½  14 41
Wey Valley  13  11½  15 39½
Essex  12  15½  9½ 39
Warwickshire  13  11  9 33
Barnet  11½  13  7½ 32
Sussex  13½  8½  9½ 31½
Oxfordshire  6½  8½  10 25
Buckinghamshire  7  8  9½ 24½
Berkshire  7  8  5½ 20½
Leicestersghire  6  5  7½ 18½
Tameside  2½  8  7 17½
Nottinghamshire  6½  5½  5 17
Cheshire & N. Wales  5  5  5 15

 


South Zone, Saturday 17th March, Swindon

Breaking news: Sussex squeezed into second place on tie-break in very exciting zone

The Team:

Joshua Bee, Sophia Blin, Rafe Chapman, Stevie Clark, Ben Crosby, Peter Crosby, Elena Currah, Charlie Godwin, Javier Gomez, Timmy Hedger, Laurie Kendall, Arjun Kolani, Theo Lawson, Austin Mitchell, Solomon Mitchell, Amelie Rees, Sophie Rees, James Robertson, Chamithu Wickramanayake, Thamadi Wickramanayake, Jacob Wynn

Headline Results:

  Round 1 Round 2 Round 3 Total
Wey Valley  13½  14  13 40½
Sussex  13  15  12½ 40½
Berkshire  11½  14½  13 39
Oxfordshire  11½  9½  14 35
Hampshire  11½  7½  9½ 28½
Wiltshire  8½  7½  6½ 22½
Glamorgan  6½  7  4½ 18
Somerset  4  4  6 14

4-Counties Match, Sunday 11th February, Maidenhead

First outing for the new Sussex under-11 team who travelled to Maidenhead to play Oxfordshire, Maidenhead and Buckinghamshire.

The Team:

Matthew Armstrong, Joshua Bee, Rafe Chapman, Sorcha Chapman, Stevie Clark, Ben Crosby, Peter Crosby, Elena Currah, Abhi Jadav, Laurie Kendall, Henry Laurillard, Nicky Magrin, Lauren Manchester, Amelie Rees, Sophie Rees, James Robertson, Ayden Salajee, Lachlan Stewart, Jacob Wynn

Headline Results:

  Round 1 Round 2 Round 3 Total
Oxfordshire  12  12½  13½ 38
Sussex  11½  11   32
Maidenhead  10½  6½  10½ 27½
Bucks  6  10  6½ 22½